
Napra pontosan 160 éve keresztelték meg Magyaralmáson Bársony Istvánt, a későbbi természet- és vadászírót. Ennek alkalmából November 22-én vasárnap Szentmisével egybekötött emléktábla-avatást tartottak a településen.
Az ünnepséget a 11 órakor kezdődő Szentmise nyitotta meg a magyaralmási katolikus templomban , amin Mórocz Tamás plébános több alkalommal is megemlékezett az íróról. A szertartást követően a templomhoz közeli Emlékparkban több, mint 100 megjelent érdeklődő előtt Dr. Csiák Gyula, a Bársony István Alapítvány elnöke köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy „Bársony István volt nagyapáink Fekete Istvánja, ahogy mi ismerjük és szeretjük Fekete Istvánt, úgy szerették a mi nagyszüleink is őt”. Elnök úr beszélt az író gyermekkoráról, hogy Sárkeresztesen született, amit a szülőházán elhelyezett tábla is igazol, valamint azóta a település díszpolgára is lett. Beszédéből megismerhettük gyermekkorát, hogy 3 éves korában elkerült erről a vidékről, családjával együtt Nagykárolyba költözött, ahol édesapja Károlyi György gróf gazdatisztje volt. Fiatal éveit a Budai-hegyekben töltötte, itt közeli barátságba került a természettel, a vadászattal. Természetszeretete és írói tehetsége megmutatkozott, sorra jelentek meg írásai, novellái. A Petőfi Társaság és a Kisfaludy Irodalmi Társaság is tagjává választotta, majd 67 év után a Fejér Megyei Hírlap címoldalon írt arról, hogy az ünnepelt író visszatért szülőföldjére. 44 kötete jelent meg, Az elveszett Paradicsom című regénye 1963-ban még tananyag volt az iskolákban. Jó barátja, vadásztársa volt Gárdonyi Gézának. A Bársony-kutató Dr. Csiák Gyula munkáját dícséri az is, hogy azóta a sárkeresztesi Általános iskola a nevét viseli, mint ahogyan Csongrádon egy Szakközépiskola is, valamint Fehérvárcsurgón egy emlékház áll tiszteletére és hogy most Magyaralmáson egy, a természetet, állatokat ábrázoló faragott fa emlékmű és egy emléktábla őrzi a Pagony dalnokának emlékét. Végül könyvcsomagot adományozott a település könyvtárának az író megjelent köteteiből.


A kutató köszöntőjét követően a sárkeresztesi Bársony István Tagiskola harmadik osztályos diákjai részletet adtak elő Bársony István: Csúnya vendég gólyáéknál című regényéből. Az előadás után Vas Istvánné, Magyaralmás polgármester asszonya mutatta be azt a Bálint József szobrász által készített alkotást, aminek alapját az a fa adta ami a magyaralmási iskolakertben állt évtizedekig és a települést sújtó Július 8-i viharban kidőlt. Ezzel az alkotással emlékezhetünk egyszerre a természetíróra, valamint arra a viharra és az azt követő összefogásra amiben a település a 2013 március 15-e után egy újabb időjárási viszontagságot követően ismét összezárt . Az avatáson megjelent Wilmek Tibor, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, valamint Morócz Tamás plébános és Polgár Tibor Csaba lelkész, akik megáldották az emlékművet, ami méltó módon az Emlékparkban lett elhelyezve, ahol 1848-as és 1956-os emlékek is megtalálhatók.
Szerző és fotók: Igari Balázs



Be First to Comment