Press "Enter" to skip to content

A Föld órája 2015. március 28-án

10285495_934318093255727_5823812106101152547_oMost szombaton este, helyi idő szerint 20.30 és 21.30 között érkezik el a jelképes lekapcsolás, amikor a világ számos nagyvárosához hasonlóan Budapest legismertebb turista látványosságai is elsötétülnek egy órára, az éghajlatváltozás elleni küzdelem legnagyobb, globális akciójához való csatlakozás jeléül. A sötétség 60 perce azonban nemcsak egy óráról szól. A Föld Órája lényege, hogy mindannyian tegyünk a klímaváltozás hatásainak csökkentéséért. Az ökológiai lábnyomunk csökkentése mindannyiunk feladata, egyéni, vállalati, kormányzati szinten egyaránt. Ünnepélyesen lekapcsoljuk majd Budapest fényeit, így a korábbi évekhez hasonlóan a Budai Várnegyed, a Lánchíd és a Parlament is sötétbe borul majd egy órára. 

Mi is az a Föld Órája?
A Föld Órája egy világméretű önkéntes kezdeményezés, amely megpróbálja felhívni az emberek, vállalatok, intézmények, kormányok figyelmét a környezetszennyezés és a túlfogyasztás okozta problémákra. Az akció keretében arra kérik a résztvevőket, támogatókat, hogy minden év márciusának utolsó szombatján este világszerte kapcsolják le egy órára a fölösleges világítást és áramtalanítsák a különféle elektromos készülékeket.

2007 óta minden márciusban egy órára kialszik a díszvilágítás a világ legtöbb nagyvárosában. Néhány év leforgása alatt a Föld Órája az ausztrál helyi akcióból világméretű, több mint egymilliárd embert mozgósító önkéntes mozgalommá nőtte ki magát. Ez nem csak azt mutatja, hogy az embereket foglalkoztatja bolygónk egészsége, hanem hogy hajlandóak tenni is érte.

A 2011 óta az akció kiegészül egy másik felhívással is, melynek lényege, hogy tegyünk fogyasztás-csökkentési, környezetvédelmi fogadalmat az év többi napjára is.

Az akció fő célja nem az egy óra alatt elért aktuális fogyasztás csökkentés, hanem a figyelemfelhívás, hogy mindennapi életünket mennyire átszövi a túlzott, és voltaképpen fölösleges energiahasználat.
Milyen berendezéseket áramtalaníthatok biztonságosan?

Ezt mindenki maga dönti el, általában a szobai világítást, díszkivilágítást, számítógépeket, televíziókat, neonreklámokat, asztali lámpákat, és így tovább… Természetesen az utcai közvilágítás, a jelzőlámpák, a biztonsági és létfontosságú berendezések bekapcsolva maradnak.

Ha középületi világítást szeretne lekapcsolni, előbb egyeztessen a helyi hatóságokkal, otthonában pedig a biztonságot tartsa szem előtt. A lépcsőknél hagyjon égve biztonsági fényeket, és tartson készenlétben néhány alternatív fényforrást.

Gyertyagyújtással emelheti az esemény hangulatát, de kérjük, ekkor is ügyeljen a biztonságra, sose hagyjon égő gyertyát felügyelet nélkül, és tartsa megfelelő távolságban gyerekektől, kisállatoktól, gyúlékony anyagoktól.

Ha mindenki ugyanakkor kapcsolja vissza a világítást, nem kerül veszélybe az áramellátás?

Minden ember másként ünnepli a Föld Óráját, sokan az egy óra letelte után is kikapcsolva hagyják a világítást, így nem túl valószínű, hogy minden résztvevő pontosan ugyanabban a pillanatban kapcsol vissza. Emellett az energiatársaságok megerősítették, hogy ha ez meg is történne, nem okozna fennakadást az energiaellátásban.

Mennyivel csökkent a fogyasztás a Föld Órájának köszönhetően a korábbi években?

A Föld Órájának nem az a célja, hogy általános fogyasztás csökkentési gyakorlattá váljon, a globális villanyoltás szimbolikus cselekedet, ha úgy tetszik, ünnep. A környezeti kihívásokra és a túlfogyasztás hatásaira kívánja irányítani a figyelmet, egyben bemutatja, hogy a problémák leküzdhetőek, ha készek vagyunk összefogni a megoldás érdekében.


Hogyan kapcsolódik a WWF a Föld Órájához?

2007-ben Sydneyben a WWF Ausztrália társalapítóként vett részt a Föld Órája kezdeményezés megszületésében, és elősegítette a mozgalom gyors, globális terjedését. Mivel a WWF több mint 70 országban jelen van, továbbra is fontos szerepet játszik az esemény szervezésében, és gondoskodik róla, hogy a környezetvédelmi üzenet a világ minden részére eljusson.

Mit jelképez a Föld Órája logó?

A hagyományos 60-as logó a Föld Órája akció 60 percét szimbolizálja, amellyel szeretnénk felhívni a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.
Idén egy + jellel egészítettük ki a hagyományos logót, ezzel is biztatva mindenkit, hogy a 60 perc letelte után, az év többi napján is gondoljon a környezetére.

Föld Órája Magyarországon

Magyarországra 2008-ban gyűrűzött be a mozgalom, vagyis az akció nemzetközivé válásának első évében, ekkor még mindössze 4 település csatlakozott az akcióhoz.

2014-ben – a helyi Tiszta Utak Élő Táj Egyesület akciójának köszönhetően – Pusztaszabolcs bizonyult a környezetvédelem iránt legelkötelezettebb magyar településnek, egy évre kiérdemelve ezzel a Föld Órája Főváros címet.

A Coca-Cola Magyarország például gépjárművei üzemanyag-fogyasztását vezetéstechnikai tréningekkel (pl. Safe&Eco-Drive tanfolyam) szorította vissza. Zalaszentgróti palackozójában vízi hőszivattyú biztosította a fűtést, a használati és technológiai célú melegvizet, ill. a kompresszorok és fröccsöntő gépek hűtését. Az Allianz Hungária Zrt. 2010 óta ún. zöld irodaházban működik, a mindennapokban a hulladékot szelektíven gyűjti, valamint napkollektorokkal, az esővíz gyűjtésével és újrahasznosításával, energiatakarékos fényforrásokkal, tisztított vízzel, és a felhasznált papírmennyiség mérséklésével csökkentette ökológiai lábnyomát. A Samsung Magyarországon fontos lépést tett azzal, hogy bevezette a LED fényforrásokat, melyek akár 15 évig is működhetnek meghibásodás nélkül, és 80-85%-kal kevesebb áramot fogyaszthatnak, mint a hagyományos égők, így környezetbarát és takarékos megoldást kínálnak.

Forrás és további információ: http://foldoraja.hu

Be First to Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ellenőrző kód: * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.